Concediul pentru sarcina si lauzie | Comentarii articol

Comenteaza / Pune o intrebare

Ultimile 348 comentarii

  1. SILVIA
    SILVIAtrimis la 20/7/2005

    Am 8 saptamani de sarcina....deci o sa nasc an 2006.Lucrez la o firma unde nu prea se ia an seama legea.Am un handicap cu gradu 2...si as vrea sa stiu daca: an primu rand,ce suma de bani o sa mai iau ?si an al doilea rand,eu chiar as putea sa-mi iau la cerere,concediu din luna a sasea?Asta chiar nu o stiam....oricum de la firma nu am fost anuntata....MULTUMESC!

    Raspunde la acest comentariu
  2. RAMONA
    RAMONAtrimis la 18/7/2005

    Vreau un raspuns si eu daca e adevarat ca s-a aprobat o lege privind ajutorul de maternitate, nu mai e 7.800.000? Cat e si pe cine afecteaza, si pe mamicile care sunt deja in concediu de maternitate, si pe cele care nasc inainte de 1 ian 2006? Multumesc

    Raspunde la acest comentariu
  3. cristina
    cristinatrimis la 17/7/2005

    e adevarat? ca exista un proiect de lege care prevede acordarea a 85%din media veniturilor nete realizate pe ultimele 6 luni lucrate care le-ar avantaja pe mamele cu un venit mai mare decat cel de 7.800.000 cat e in prezent?si daca e adevarat se va aplica cu 1.ianuarie 2006?

    Raspunde la acest comentariu
  4. CRISTINA
    CRISTINAtrimis la 17/7/2005

    se pot intrerupe cele 126 zile de concediu pentru sarcina si lauzie daaca se efectueaza 63 zile prental si numai 42 zile postnatal deci in totl 105 zile? ideea e ca cele 126 zile sunt obligatorii?

    Raspunde la acest comentariu
  5. Marius
    Mariustrimis la 5/7/2005

    Sotia mea a platit din 03.9.2004 la CAS si a nascut in 09.05.2005 prematur in luna a 34-a, doctorul a completat un certificat medical prin care se specifica ca ar fi trebuit sa nasca in 23.06.2005, cu toate acestea ii lipsesc 10 zile ca sa aiba 10 luni complete de cotizare la CAS. Exista vre-o posibiliate ca sa obtina indemnizatia de ingrijire a copilului pana la 2 ani?

    Raspunde la acest comentariu
  6. Ati
    Atitrimis la 4/7/2005

    Având în vedere situația descrisa mai jos vă rog să-mi precizați dacă potrivit legii este ilegal dacă: Soția, aflată la prima naștere, a născut doi copii sănătoși în luna mai și cere pentru unul dintre copii acordarea alocației pentru creșterea copilului (după 42 de zile de concediu de lăuzie), iar soțul, tatăl natural, cere să i se acorde alocația pentru creșterea copilului pentru celalalt copil. Situație în care soția poate da declarația pe propria răspundere că soțul nu primește alocația pentru acest copil, iar soțul, la rândul lui, poate da declarația pe propria răspundere că soția nu primește alocația pentru celalalt copil. Menționez ca ambii părinți îndeplinesc condițiile de stagiu de cotizare prevăzute la art. 98 alin. (4), iar copii în cauză sunt primul și al doilea copil.

    Raspunde la acest comentariu
  7. cristina
    cristinatrimis la 2/7/2005

    am o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns:am lucrat pana in a doua luna de sarcina fara contract si fara carte de munca si normal nu am beneficiat de indemnizatia pentru cresterea copilului, dar de cand are copilul doua luni am lucrat cu contract si carte de munca, copilul in prezent are 1 an si 2 lunideci imi mai pot lua concediu pentru ingrijirea copilului si sa primesc pana ce copilul implineste 2 ani indemnizatia pentru cresterea lui? va multumesc

    Raspunde la acest comentariu
  8. veluha
    veluhatrimis la 30/6/2005

    Am inteles ca de la 1 ina. 2006 nu va mai fii legea ca indemnizatia de 7.830.000 ptr. cresterea copilului.Eu urmeaza sa nasc in luna noiembrie 2005 eu cat voi primi? .O a doua intrebare ar mai fii daca firma da faliment ,mai pot primi indemnizatia in continuare?Cum pot afla daca sant cu asigurarile la zii?.VA rog tare mult sa-mi raspundeti.

    Raspunde la acest comentariu
  9. gabi
    gabitrimis la 28/6/2005

    Am inteles ca de la 1 ian. 2006 nu va mai fi legea potrivit careia femeia ia 7.830.000 lei indemnizatie pt. cresterea copilului pana la 2 ani. Pentru cine se afla deja in oncediu ce se intampla ? Va rog tare mult sa-mi raspundeti....

    Raspunde la acest comentariu
  10. Dana Doncut
    Dana Doncuttrimis la 28/6/2005

    Am inteles ca de la 1 ian. 2006 nu va mai fi legea potrivit careia femeia ia 7.830.000 lei indemnizatie pt. cresterea copilului pana la 2 ani. Eu urmeaza sa nasc in iulie 2005 (luna viitoare) si vreau sa stiu daca timp de 2 ani voi beneficia de aceasta indemnizatie, sau mi se va schimba incepand cu 1 ian. 2006, desi eu am nascut sub incidenta vechii legi? Voi lua 7.830.000 lei pe tot parcursul celor 2 ani, sau mi se va modifica odata cu introducerea noii legi? Va rog tare mult sa-mi raspundeti....

    Raspunde la acest comentariu
  11. madalina
    madalinatrimis la 27/6/2005

    Am ramas insarcinata la sfarsitul lunii ianuarie 2005, desi lucrez la aceeasi firma din octombrie 2004, am aflat ca mi-au inregistrat contractul de munca in luna ianuarie 2005, cum as putea sa fac sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil timp de 2 ani ? O a doua intrebare daca firma la care lucrez intre timp da faliment, pot primi in continuare indemnizatia sau daca nu isi plateste asigurarile cce se intampla?

    Raspunde la acest comentariu
  12. monica
    monicatrimis la 23/6/2005

    eu vreau sa adresaz o intrebare sant mamica unui baietel de 1 an si cca. 6 luni, finnd in concediu crestere copil(am lucrat inainte de aceasta, avand continuitate in munca);cand bebe avea 1 an, am ramas insarcinata cu al 2-lea copil si mi s-a spus ca nu trebuie sa lucrez 6 luni pana la nastere ptr. a avea dreptul la indemnizatie ptr. al 2-lea bebe intrucat asigurarile sunt retinute din indemnizatia ptr. primul, si trebuie sa anunt doar concediul prenatal; ESTE ADEVARAT? daca este cineva in masura sa imi poata raspunda, astept cu mult interes.multumesc mult

    Raspunde la acest comentariu
  13. andra
    andra trimis la 21/6/2005

    lucrez din 01.10.2004 daca raman insarcinata voi beneficia de cele 126 zile concediu de sarcina si lauzie? si cei 2 ani de maternitate? cine imi va plati cei 2 ani de maternitate firma sau statul? ce va plati firma statului pt mine? daca imi incheie contractul de munca inainte de nastere voi beneficia de cei 2 ani de concediu de maternitate?astept raspuns pe adresa de mail. multumesc f.mult

    Raspunde la acest comentariu
  14. Marius
    Mariustrimis la 20/6/2005

    Sotia mea desi a cotizat 6 ani fara intrerupere a facut o pauza de 2 luni EXACT cu 9 luni si 23 de zile inainte de nastere. Am inteles ca nu poate beneficia de concediu de crestere. Daca la acest lucru adaugam ca medicamente compensate nu s-au gasit si doctorii in spital la nastere "au trebuit platiti" ma intreb cu ce ajuta statul pe tinerele mame ??

    Raspunde la acest comentariu
  15. BUCURESTEANU ROXANA
    BUCURESTEANU ROXANAtrimis la 17/6/2005

    Eu vreau sa adresez o intrebare! Daca o persoana intra in concediu de sarcina si lauzie in decembrie 2004 i se va majora salariul tarifar la 01.01.2005 la 3.100.000lei confortm hotararii? Astept raspuns pe adresa de mail.

    Raspunde la acest comentariu

Scrie un comentariu

Adresa de mail nu se publica (ramai anonim). | Toate campurile trebuie completate!

Subiecte tratate:
Tema:

Comunitatea Desprecopii

Toate Forumurile

Peste 200.000 de membri inregistrati!

Hai chiar acum in cea mai mare si mai activa comunitate de parinti si discuta despre: Comentarii la articol.

intrebari

Intrebari si raspunsuri

Ai o intrebare pe teme legate de acest articol sau o intrebare in general? Intreaba specialistii Desprecopii.com si alte mamici dornice sa te ajute!

Forumuri Recomandate

Discutii generale pentru familie si parinti

Discutii generale pentru familie si parinti

LOUNGE DC. Discutii, pareri si impresii. Aici ne adunam pentru a ne cunoaste.
PARENTING - sau despre meseria de parinte

PARENTING - sau despre meseria de parinte

Despre MESERIA DE PARINTE. Experiente, intrebari si milioane de nelinisti. Asta inseamna sa fii parinte.
Concursuri la Desprecopii.com

Concursuri la Desprecopii.com

CONCURSURI si rezultatele concursurilor din comunitate. Intotdeauna ai ceva de castigat !
Check in - Prima data pe DC

Check in - Prima data pe DC

BINE AI VENIT! Noii veniti se pot prezenta aici, cei vechi sunt rugati sa ii indrume, in spiritul Comunitatii DC.