branzutza calcica?

branzutza calcica? | Autor: alinutza13

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,imi puteti spune si mie va rog frumos cum faceti branza calcica?Fetitza mea are fontanela mare si mi s-a spus sa-i dau branzutza calcica dar nu stiu cum sa o prepar.




http://photos.yahoo.com/alina13fan

Pupici la mamici si bebici!!!!

Alinutza si
ingerasul Fabiana Alexia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cam spune:

250 ml lapte (folosesc Fulga de 3.3% grasime) la care adaug 2-3 pastile de calciu lactic, se pun la foc mic si se mesteca in continuu pana se separa branzica de zer, apoi golesc intr-un sacut de tifon si las la scurs. Gata branzica.

http://ca.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

Pai noi o preparam cam asa: 300ml lapte de vaca (fiert 10-15minute) in care se pun 2 pastile de calciu lactic (dizolvate in putina apa), se acopera, se lasa cateva minute dupa care se scurge bine de zeama si gata branzica.

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Alinuta, daca ai nevoie de retete bebei iti pot trimite multe retete si schema diversificarii alimentatiei, si eu fac la fel branzica calcica pe care o mananca dimineata bebe, dar o fac din lapte praf, la 120 ml lapte praf fiert pun pastila de calciu lactic, las cateva minute apoi strecor zerul
otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza13 spune:

Da Otilia,as vrea sa-mi trimiti daca vrei niste retete de bebei.Ti-as ramane datoare!


Pupici!!!!

Alinutza si
ingerasul Fabiana Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Branza de vaca se face astfel: 1 l lapte pasterurizat DEGRESAT (nu se urmareste ca sa ia din branza copilul grasime ci doar calciu) se da in clocot si se pun 8 tablete calciu lactic dizolvate (sfarama cu cutitul tabletele si punele apoi in putin laptic) si se mai da inca intr-un clocot. Se lasa putin sa se raceasca si se pune la scurs intr-un tifon si se mai da prin zer ca sa nu iasa prea uscata. Se pune apoi intr-un vas etans la frigider si se poate folosi cam 3-4 zile. Cum se da branzica. La masa de fructe se da amesteca fructele cu o lingurita branza in prima zi. Apoi se mareste cantitatea de branzica in fiecare zi pana se ajunge la 30-50 gr pe zi. Se poate da in fiecare zi branzica.
Eu de obicei fac branzica folosind cantitatile la jumatate.
Din 500 ml lapte mie imi ies 70 gr branzica.



Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 6 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

otis41 vrem si noi schema si retele
claudia@stonet.ro

te pupa,
Claudia si bebe Andrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

otis41 vrem si noi schema si retele
claudia@stonet.ro

te pupa,
Claudia si bebe Andrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

otis vreau si eu schema si retetele
paxela@k.ro
mersi mult

Alexa si bebe Silviu http://community.webshots.com/user/paxela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Fetelor, Otilia...imi trimite si mie cineva retetele si schema de diversificare...ma rog de voi de 2 saptamani...pls...sau oricine altcineva care le-a primit de la Otilia?????

Adresa mea este: matei_mihaela@apropo.ro

Maria bb & mami Mihaela

mmiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Am trimis pentru: Klaus, Alinuta, paxela, maria2mami,
Sanatate si ingerasilor
pupici
otilia

Mergi la inceput