Tratament TOXOPLASMA

Tratament TOXOPLASMA | Autor: annaa

Link direct la acest mesaj

Buna
Urmaresc de foarte mult timp acest forum si este cu adevar minunat.
Ne dorim foarte mult un copil dar se pare ca eu am ceva probleme, printre care si Toxolasma IgG-75UI.
Am fost la doi dr., si parerile sunt impartite :

1-nu trebuie sa fac nici un treatament pt. ca boala este veche si am anticorpi formati,

2-tratament 10 zile cu rovamycine 3/zi , si dupa trei luni pot sa incerc sa raman insarcinata.

Din care am citit eu pe forum se pare ca totusi toxoplasma are destul de mare importanta si inainte de concepere si dupa, si tratamentul este de durata mai mare sau se repeta.
Va rog sa-mi spuneti ce tratamente ati urmat si cat timp, si care au fost efectele ?

Va multumesc!


Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Eu am avut Igg 26.4 si mi s-a dat tratament ptr. ca desi era mai veche, nu se considera vindecata...trebuie sa scada parca sub 11 ui. am facut parca 10 sau 15 zile tratament cu Sumamed si titrul a scazut la 10.2 ui.; spun ,,parca'' ptr. ca nu mai retin exact dar am luat 3 cutii de sumamed sio parte din zile zile stiu ca am luat cate o jum/zi. Banuiesc ca a fost ok ca am ramas insarcinata dupa 6 luni si acum am un bebe scupmp foc, cuminte pe cat se poate si sanatos (ma laud si eu cu puiul meu)!

Din cate stiu rovamicina se considera la ora actuala depasita, mai bine zis asa a spus dr de la infectioase atunci cand am avut eu probleme si ca Sumamedul ar fi mai nou indicat ca fiind mult mai eficient. Asta nu inseamna ca rovamicina nu este buna. Eu pierdusem o sarcina si astfel am ajuns sa fac analizele astea! Nu mi s-a spus clar ca asta ar fi fost motivul ci doar ca este unul f posibil.

Bafta!

Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Buna Anna,

Si eu sunt aspiranta si am avut toxoplasmoza. Am ajuns la un titru IGG de 60 ui ceea ce e acceptat din cate mi-a zis doctorul. Parerea mea e sa faci acest tratament cu Rovamicina, e cea mai buna pentru tratarea toxoplasmozei - parere personala - si sa scazi titrul macar sub 65 UI.
Bafta!

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Buna
In 2002 am urmat si eu un tratament cu sumamed , un fel de doza unica -3zile si eu si sotul niste capsule mari, 1mil. lei capsula in 2002, si rezulatatele nu au fost prea mari .
Natalia tu ai urmat tratament cu Romavicyne?Cat timp?
Mie timpul de 10 zile mi se pare scurt.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Eu am luat Rovamycina de 1,5 mil 2x1/zi, 21 de zile si s-a vazut! Mi-a scazut titrul de la IGM pozitiv, IGG >250 ui, la IGM negativ si IGG 60 ui, dupa care am primit verde la facut bebe.

Sanatate la maxim!

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Am o buna prietena careia i-a murit fetita in burtica la 36 de saptamani.Nu pot sa va spun cat e de distrusa.Abia ieri a avut puterea sa ne intalnim si sa stam de vorba(dupa 2 saptamani) si ce credeti ca mi-a aratat: un buletin de analize din primul trimestru de sarcina facut pentru acesta toxoplasmoza.Sper sa scriu corect:
1/20 prin RIF
IgG = 200UI/ml prin reactia de aglutinare
IgM negativ prin ELISA
Concluzia medicului:infectie cronica cu T gondii, nu prezinta risc penru sarcina, nu necesita tratament.
Avand mare incredere in ce a spus medicul nu a mai refacut acesta analiza si rezultatul s-a vazut.
Asa ca sa nu aveti prea mare incredere in faptul ca boala exista in organism inainte de conceptie si nu afecteaza fatul.
Multa sanatate.
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Vreau sa-ti povestesc ce am patit eu.
In 2002 am ramas insarcinata si eram plina de sperante ca o sa am un bebe dupa ce in oct. 2000 am avut o sarcina extrauterina. Dar nu a fost sa fie asa, la o luna si jumatate am pierdut sarcina.
Am facut analiza pt. chlamydia Ig g care a fost negativa si pt toxoplasma care mi-a iesit Ig M -negativ si Ig G peste 240 ul -pozitiv.
Am urmat tratament cu rovamicina de 1,5-10 zile x 3 /zi dupa care pauza de 21 de zile si iar acelasi tratament.
Am repetat analiza si mi-a scazut Ig G la 106.
Dupa o luna de zile am luat si daraprim o luna de zile, dupa care iar analiza care a iesit 85.
Am fost la 2 doctori care m-au asigurat ca pot tine o sarcina cu nivelul asta de toxoplasma si m-am apucat de treaba.
Am ramas insarcinata anul trecut in luna ianuarie si in februarie am pierdut iar sarcina. Explicatia care am primit-o atunci a fost ca era prea frig afara si in casa prea cald.
Am facut si analiza cariotip care a iesit normala.
Nu m-am resemnat si am mai urmat inca o cura cu rovamicina dupa care mi-a iesit Ig G 74.
In iunie am ramas din nou insarcinata si am pierdut si aceasta sarcina.
Am crezut ca innebunesc.Acum mi-am revenit putin si am zis sa fac mai multe analize pe care le-am facut la Cantacuzino si toxoplasma Ig G mi-a iesit acum negativa, nu mi-a venit sa cred, drept pt care am repetat analiza si acum astept rezultatul saptamana viitoare.
( D-na Doctor de la laboratorul unde mi-am facut acum analiza mi-a spus ca se poate negativa in timp, dar este greu de crezut).
Eu am acum as avea probleme dupa analizele facute la Cantacuzino cu CMV care este Ig G 72 pozitiv, cu Chlamydia Ig G pozitiv ( cu toate ca Ig M si Ig A sunt negative) si cu Rubella Ig G pozitiv.
Am postat si eu un subiect pe aceasta tema daca ma poate ajuta cineva cu explicatii.

Sper ca tu sa gasesti un doctor bun care sa-ti dea un tratament corespunzator.Mie mi-a scazut nivelul cu rovamicina.
Cand primesc rezultatul saptamana viitoare am sa - ti spun cum este, pana atunci nu mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Am revenit cu rezultatul de la toxoplasma si este pozitiv dar mai mic decat anul trecut, acum este 44 ul/ml ( normal este pt. negativ - conc.<7 ul/ml). Eu am incredere in acest rezultat mai mult decat in cel dat de la Inst. Cantacuzino,pentru ca am facut mai multe analize pt toxoplasma si la alte laboratoare si mi-a iesit un rezultat aproape la fel. Am fost din nou la medicul de boli infectioase si mi-a spus ca nu mai trebuie sa iau tratament, pentru ca nu mai pune probleme in sarcina daca o fi sa raman.
Eu zic ca stau mai bine acum decat anul trecut la capitolul toxoplasma, la altele stau mai prost in momentul de fata( cmv-Ig g pozitiv, Clamydia Ig G pozitiv dar o tratez acum ,mi-a iesit si prolactina marita 1637 normal era pana in 511, Tsh 5.21 normal era pana in 4.27 medicul ecograf mi-a spus ca am si trei fibroame pe uter de 18 , 20 si 21 mm).

Sa vad cum trec peste astea, ca deocamdata sunt cu moralul la pamant.

Sper sa te faci cat mai bine. Bafta multa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Multumesc pentru raspuns!
In iunie o sa fac si eu tratametul cu Romavycine o serie de 10 si o sa repet analiza sa vedem ce iese.

Ana

Mergi la inceput