Ce teste inainte de sarcina???

Ce teste inainte de sarcina??? | Autor: adimercedes

Link direct la acest mesaj

Vrem sa ne apucam si noi de si inainte de asta vreau sa fac urmatoarele teste: rubella (cred ca e rubeola in romaneste), varicela (pe care nu am avut-o in copilarie, desi multi au fost bolnavi in jurul meu), TBC, hepatita B, toxoplasmoza.

Ce alte teste ar mai trebui sa fac inainte de o eventuala sarcina?!?

Va rog sa imi raspundeti si mie, ca se pare ca intrebarile mele s-au pierdut in multele pagini de la aspirantele optimiste.

Mii de multumiri, Adi


"Where there's a will, there's a way!!!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Sa le i-au pe rand....
Dar eu zic ca mai intai trebuie sa treaca o perioada de timp de incercari si daca si daca nu se intampla pe urma incepi cu stresul analizelor:

-analize hormonale*
-teste genetice (Cariotip la ambii parteneri,apoi, la ea: anticorpii din sange antispermatici, la el microdelitii pe y)*
-monitorizare ecografica a ovulatiei*
-HSG (histerosalpincografie) *
-mycoplasma si ureaplasma *
-toxoplasma *
-citomegalovirus*
-rubeola
-listeria
-spermograma la el*
-test poscoital *
-VDRL+TPHA
-citodiagnostic papanicolau *
-ASLO
-formula leucocitara
-proteina c reactiva
-hepatita a, hepatita b

O buna parte din analize se fac oricum si in momentul in care esti insarcinata. Cele marcate de mine cu *, sunt cele care ar trebuii facute inainte,celelate fiind doar optionale, sau in functie de buget,pentru ca analizele nu sunt deloc ieftine.


AniS
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Anis, s-a notat!

Multumesc, Adi

"Where there's a will, there's a way!!!"

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Initial creeata de Diana1968

Am si eu o intrebare: daca am fost depistata cu virusul ureaplasma trebuie sa faca si sotul tratamet cu sumamed? Intreb pt. ca virusoloaga a spus ca se transmite sexual iar ginecologul meu a spus ca nu se transmite sexual si nu mi-a recomandata si pt. sot.
Eu cu cine sa tin????

diana





quote:
Originally posted by MADYN

Da, trebuie sa faca si sotul neaparat. Noi am facut 7 zile (doua ture) cu Azitrox-care este un Sumamed mai ieftin, si apoi cu doxiciclina 10 zile pt ca nu ceda .
Pupici




quote:
Originally posted by Floran

Draga Diana,
Pentru virusul ureaplasma trebuie sa faci si tu si sotul tau tratament,noua asa ne-a fost reomandat,dupa tratamet, la urmatorele analize, totul a fost OK.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxit spune:

Salut!
As dori si eu un raspuns legat de testele inainte de sarcina. Rubeola , CMV si listeria ar trebui sa o faca ambii parteneri? (am avut un avort spontan in urma cu cateva luni).
Merci!
Roxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Multumesc si eu pentru lista! Miine ma duc la d-na Doctor sa vorbesc cu ea, si mi-as face si niste analize. Va rog frumos, daca se poate, alegeti din lista de mai sus 3-4 analize pe care le considerati cele mai importante a fi facute inainte de a incerca sa ramii .

Multumesc mult,

Ioana

Mergi la inceput