mamaliguta ?

mamaliguta ? | Autor: mikky

Link direct la acest mesaj

De la ce varsta ati dat bebelusilor mamaliguta cu branza si smantana?
Alex are 7 luni jumate si astazi i-am dat putin sa guste ca se uita cam lung la noi. I-a placut foarte mult si de aceea va intreb daca pot sa ii dau.Supica cand o mananca cand nu,piureu la fel nu stiu ce pot sa-i mai adaug in meniu.Orezul de cand in supa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Smantana e cam grasa, mai bine iaurt .

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Smantana e cam grasa, mai bine iaurt .

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Cum faceti mamaliguta fetelor?

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Mamaliguta cu branza si smantana i-am dat si eu, aproape de 8 luni. Insa nu i-a priit, deh, e mai sensibil, ma gandesc ca smantana a fost prea grasa (15%).
Orez poti sa-i pui in supa, e destul de marisor!

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Eu cred ca poti sa-i dai daca ii place; eu n-am avut succes la ambii copii cu mamaliguta; Patrick oricum a fost dintotdeauna sclifosit la mincare, si la Vivi am incercat de doua ori si nu i-a placut; am lasat-o balta.

Alina, eu fac aici mamaliguta cu malai din cel foarte fin, mai folosesc si mai mare cind ajung la magazinele turcesti. Pusa apa la fiert cu sare si cind clocoteste,malaiul in ploaie(asa cit se se aproprie de o pasta ff. moale ca pe urma malaiul se umfla) eu mestec cu telul pina se mai ingroasa, ca facalet n-am; de fiert cam 15 minute o fierb si mai pun si un cub de margarina, da stiu ca nu se pune normal. Trebuie sa faci o data, cantitate mica, ca sa-ti dai seama ce si cum. Nu s-a nascut nimeni invatat.

toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

In jurul virstei de 8 luni i-am dat prima data mamaliguta cu putina smintina amestecata cu iaurt.amaliguta a mincat-o bine si cu ficatei inabusiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Eu cred ca poti sa ii dai mamaliguta, facuta mai moale si fiarta bine-bine, la foc mic si apoi amestecata cu branzica de vaci si cam atat... nu stiu daca mai merge si smantana. Poate, daca ti se pare ca e prea gros amestecul, sa mai pui niste laptic.
POfta buna,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Am inceput pe la 7 luni,dar nu i-a placut niciodata,a trebuit sa renunt,variantele au fost cu branza dulce si iaurt,cu ficatei de pui si sos de legume.

doris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Narcisa

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Am auzit ca unele mamici prepara mamaliguta cu lapte in loc de apa. Stie cineva cum se face (ce cantitate de lapte si de malai trebuie, cat se fierbe etc)?

Bertha si bebe Darius (DN 08-06-2004)

Mergi la inceput